Góry Łużyckie

Wycieczka autokarowo - piesza Góry Łużyckie


Program wycieczki


I dzień:


Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Lubań – Zgorzelec – Zittau – Waltersdorf


W Zittau w czasie krótkiego spaceru po mieście oglądamy najciekawsze obiekty (Dom Solny, Ratusz, kościół i klasztor franciszkanów, zabytkowe fontanny) i eksponowany w kościele Krzyża Świętego najcenniejszy zabytek: Wielką Szatę Postną z 1472 roku przedstawiającą w 90 obrazach historię biblijną od Stworzenia Świata po Sąd Ostateczny (szaty postne zakrywały w średniowieczu ołtarze w kościołach w czasie Wielkiego Postu).Po przejechaniu do Waltersdorfu wchodzimy na Luž i schodzimy na czeską stronę do miejscowości Světla (około 6 km.), następnie jedziemy do Jiřetína pod Jedlovou i wychodzimy na trasę pieszą (6 km.) przez Tolštejn (ruiny zamku), Jedlovou (na szczycie kamienna wieża widokowa) i Křižovą hore (na zboczu kaplice drogi krzyżowej).


II dzień:


Po śniadaniu jedziemy do miejscowości Sloup v Čechach. Tu na osamotnionej piaskowcowej skale o wysokości ponad 30 m i długości ponad 100 m oglądamy ruiny średniowiecznego zamku (urokliwy dwupiętrowy kompleks wykutych w skale sal i korytarzy z tarasami widokowymi, kaplicą, kościołem), następnie jedziemy do miasta Jablonné v Podještědí. W potężnym barokowym kościele p.w. św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy – dominancie miasta znajduje się grób św. Zdzisławy (żyjąca w XIII w. czeska święta kanonizowana w 1995 r. przez Jana Pawła II).W pobliżu miasta zwiedzamy renesansowo-barokowy pałac Lemberk z bogatą kolekcję mebli różnych epok oraz muzeum poświęconym św. Zdzisławie z Lemberku.

W końcowej części wycieczki jedziemy do Hrádka nad Nisou. Na skraju miasta renesansowy zamek Grabštejn z cenną kaplica Św. Barbary, uważaną za najciekawsze renesansowe wnętrze czeskiej prowincji.