Morawy

Trasa wycieczki prowadzi przez najciekawsze miejsca południowych Moraw. Zobaczymy urokliwe miasta, zabytkowe pałace oraz najsłynniejszą atrakcję przyrodniczą regionu: jaskinie Morawskiego Krasu. O randze zabytków Moraw świadczy fakt, że większość czeskich obiektów umieszczonych na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO znajduje się w tej krainie. Odwiedzimy 4 takie miejsca.


Program wycieczki


Dzień pierwszy:

Litomyšl – zabytkowe miasto z uroczym rynkiem i jedną z najznakomitszych budowli renesansowych w Czechach, pałacem z XVI w. (lista UNESCO), który mimo późniejszych zmian architektonicznych zachował na zewnątrz niemalże nietknięty wygląd z okresu budowy. W pałacu zwiedzimy reprezentacyjne sale i perłę obiektu, XVIII wieczny teatr zamkowy z oryginalnymi dekoracjami z tego okresu.Moravská Třebová - najciekawszym zabytkiem w mieście jest pałac z pocz. XVII w. z unikatowym portalem z 1492 r., należący do najcenniejszych manierystycznych budowli w środkowej Europie. Zwiedzamy tu umieszczoną w piwnicach pałacu największą w Czechach średniowieczną izbę tortur.


Dzień drugi:

Moravský Krumlov – w pobliżu tego miasta urodził się w 1860 roku Alfons Mucha, wybitny artysta czeskiej secesji. Obejrzymy tu eksponowany w pomieszczeniach krumlowskiego pałacu, namalowany przez artystę w latach 1910-28 cykl obrazowy „Słowiańska Epopeja” – 20 monumentalnych płócien przedstawiających dzieje narodów słowiańskich.


Dukovany – w tej niewielkiej wsi w 1985 r. rozpoczęła pracę pierwsza czeska elektrownia atomowa; w centrum informacyjnym zobaczymy model reaktora (w skali 1:1), modele kontenerów służących do przechowywania zużytego paliwa i obejrzymy film przedstawiający proces produkcji energii jądrowej.


Třebíč – miasto na zachód od Brna z dwiema niezwykłymi atrakcjami: wspaniałą romańską bazyliką św. Prokopa i najlepiej w Czechach zachowaną dzielnicą żydowska (obie na liście UNESCO). Doskonale zachowała się tu atmosfera żydowskiego miasta , a spośród ciasnej zabudowy aż 123 obiekty uzyskały status zabytków (w tym dwie synagogi).


Dzień trzeci:

Slavkov u Brna (dawniej Austerlitz) – w pobliżu tej miejscowości w 1805 roku rozegrała się jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich zwana bitwą trzech cesarzy, w której wojska francuskie pokonały połączone armie austriacką i rosyjską. Ponad sto lat później wybudowano tu 26 metrowy monument poświęcony poległym podczas bitwy zwany Mogiłą Pokoju.


Jaskinia Výpustek – wyjątkowa jaskinia wyraźnie naznaczona przez działalność człowieka. Początkowo wydobywano z niej osady bogate w związki fosfatowe, w latach 60 ubiegłego wieku zbudowano tu schron przeciwatomowy dla dowództwa armii czechosłowackiej.


Sloupsko-šošůvské Jaskinie – jedne z najstarszych udostępnionych turystycznie jaskiń w Europie Środkowej. Tworzą rozległy system korytarzy, sal i głębokich podziemnych przepaści z bardzo bogatą szatą naciekową.


Velehrad – znajdująca się tu wspaniała, barokowa bazylika jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Republice Czeskiej, związanym z misjonarską działalnością w IX wieku „Apostołów Słowian” – świętych Cyryla i Metodego. W velehradzkiej świątyni zobaczymy również ciekawe, a mało znane polonica – obrazy Wlastimila Hofmana i Jana Matejki.


Dzień czwarty:

Zespół parkowo – pałacowy Lednice – Valtice wpisany w 1996r. na Listę UNESCO powstał w okresie od XVII do XX wieku dla książęcego rodu Lichtensteinów. Barokowa i neogotycka architektura pałaców spotyka się tu z drobnymi obiektami w stylu romantycznym w rozległym, doskonale skomponowanym parku zwanym „ogrodem Europy”. Zwiedzimy pełen przepychu barokowy pałac w Valticach i wspaniałą neogotycką rezydencję w Lednicach. Do minaretu (60m. wys.), z którego przy dobrej pogodzie widać wieże Wiednia popłyniemy stateczkiem malowniczymi odnogami rzeki Dyji.


Morawy Południowe to region upraw winorośli o długiej tradycji, znany z wyśmienitych win. We wsi Petrov obejrzymy malowniczy kompleks barokowych piwnic winnych - najstarsze z XVIIw.) i spróbujemy produkowanych tu znakomitych trunków.


Dzień piąty:

Ołomuniec – historyczna stolica Moraw, ołomunieckie Stare Miasto jest drugim po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej (wpisana w 2000 r. na Listę UNESCO) należy do najpiękniejszych i największych (35 metrów wysokości) w Europie Środkowej barokowych zespołów architektoniczno-rzeźbiarskich. Zwiedzimy najcenniejsze zabytki miasta: Ratusz, gotycki kościół św. Maurycego z największymi w Czechach organami (10.400 piszczałek), bogato wyposażone barokowe kościoły św. Michała i Matki Bożej Śnieżnej, monumentalną katedrę św. Wacława, romański pałac Przemyślidów.