Legnickie Pole - Legnica

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Legnickie Pole - Legnica – Jelenia Góra


Program wycieczki:

Legnickie Pole – w pobliżu tej miejscowości w 1241 rozegrała się bitwa, w której rycerstwo polskie pod wodzą Henryka Pobożnego uległo wojskom mongolskim. Zwiedzimy znajdujące się w dawnym kościele Muzeum Bitwy Legnickiej oraz zespół pobenedyktyński z kościołem św. Jadwigi, jednym z najwspanialszych przykładów architektury barokowej na Śląsku z cennymi freskami Cosmy Asama wewnątrz.


Legnica – miasto nad Kaczawą o ponad 800 letniej historii, ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny Zagłębia Miedziowego z licznymi cennymi zabytkami. Zwiedzimy m.in. gotycką katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Zamek Piastowski z reliktami romańskiej kaplicy, barokowy kościół św. Jana Chrzciciela z Mauzoleum Piastów Śląskich, Rynek z ratuszem i zabytkowymi kamienicami („Śledziówki”, kamienica „Pod Przepiórczym Koszem” z dekoracją sgraffitową), wieże bram miejskich.

W latach 1945 – 93 ze względu na koncentrację w mieście struktur dowódczych Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i rozmieszczenie w nim największego w Polsce garnizonu wojsk radzieckich, Legnicę nazywano Małą Moskwą. O tamtych czasach opowiada film „Mała Moskwa” przedstawiający historię tragicznej miłości Rosjanki i Polaka (film można bezpłatnie obejrzeć na stronie www.iplex.pl). Odbędziemy wędrówkę śladami Małej Moskwy odwiedzając miejsca przedstawione w filmie (m.in. kościół NMP, zamkniętą dzielnicę „Kwadrat”, grób Lidii Nowikowej - której losy stały się pierwowzorem dla filmowej Wiery). Wycieczkę zakończymy w restauracji „Mała Moskwa” na degustacji pielmieni.